# ABM12W-32.0000MHZ-4-D1X-T3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ABM12W-32.0000MHZ-4-D1X-T3
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/abm12w-32-0000mhz-4-d1x-t3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/abm12w-32-0000mhz-4-d1x-t3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/53/5-/13/535-13900-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 100 Ω
- **Frequency:** 32 MHz
- **Frequency Stability:** ±20ppm
- **Frequency Tolerance:** ±10ppm
- **Height:** 0.016" (0.40mm)
- **Load Capacitance:** 4pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)