# ABM11W-20.0000MHZ-4-D1X-T3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ABM11W-20.0000MHZ-4-D1X-T3
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/abm11w-20-0000mhz-4-d1x-t3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/abm11w-20-0000mhz-4-d1x-t3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/53/5-/13/535-13900-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 120 Ω
- **Frequency:** 20 MHz
- **Frequency Stability:** ±20ppm
- **Frequency Tolerance:** ±10ppm
- **Height:** 0.020" (0.50mm)
- **Load Capacitance:** 4pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)