# ABM11-40.000MHZ-B7G-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ABM11-40.000MHZ-B7G-T
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/abm11-40-000mhz-b7g-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/abm11-40-000mhz-b7g-t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 60 Ω
- **Frequency:** 40 MHz
- **Frequency Stability:** ±15ppm
- **Frequency Tolerance:** ±15ppm
- **Height:** 0.023" (0.59mm)
- **Load Capacitance:** 10pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Size:** 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)