# ABM10AIG-16.000MHZ-4Z-T3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ABM10AIG-16.000MHZ-4Z-T3
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/abm10aig-16-000mhz-4z-t3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/abm10aig-16-000mhz-4z-t3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/53/5-/13/535-13360-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 80 Ω
- **Frequency:** 16 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Load Capacitance:** 10pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)