# ABM10-24.000MHZ-D30-T3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ABM10-24.000MHZ-D30-T3
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/abm10-24-000mhz-d30-t3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/abm10-24-000mhz-d30-t3#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/53/5-/90/535-9095-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/53/5-/13/535-13521-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 100 Ω
- **Frequency:** 24 MHz
- **Frequency Stability:** ±30ppm
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.028" (0.70mm)
- **Load Capacitance:** 10pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)