# ABD111NUR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ABD111NUR
- **Manufacturer:** Idec
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Pushbutton Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/abd111nur
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/abd111nur#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Marking:** No Marking
- **Actuator Type:** Round, Button, Flush
- **Circuit:** DPST-NO/NC
- **Color:** Red
- **Current Rating (Amps):** 10A (AC), 8A (DC)
- **Ingress Protection:** IP65 - Dust Tight, Water Resistant
- **Mounting Type:** Panel Mount, Front
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C
- **Panel Cutout Dimensions:** Circular - 30.50mm Dia
- **Switch Function:** On-Mom, Off-Mom
- **Termination Style:** Screw Terminal
- **Type:** Standard
- **Voltage Rating:** 110 V