# ABC600-1048G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ABC600-1048G
- **Manufacturer:** Bel Power Solutions
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/abc600-1048g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/abc600-1048g#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/17/9-/27/179-2779-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/17/9-/27/179-2779-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE
- **Current:** 12.5 A
- **Efficiency:** 94%
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 420W (600W Forced Air)
- **Size:** 8.00" L x 5.00" W x 1.60" H (203.2mm x 127.0mm x 40.6mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4.242 kV