# ABC401-1024-PC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ABC401-1024-PC
- **Manufacturer:** Bel Power Solutions
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/abc401-1024-pc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/abc401-1024-pc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cURus, DEMKO
- **Current:** 16.7 A
- **Efficiency:** 94%
- **Features:** Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 50°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 401W
- **Size:** 6.71" L x 3.32" W x 1.61" H (170.5mm x 84.4mm x 41.0mm)
- **Standard Number:** 60950-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 4 kV