# ABC400-1012G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ABC400-1012G
- **Manufacturer:** Bel Power Solutions
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/abc400-1012g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/abc400-1012g#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/45/08/12450860-179-2430-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CE
- **Current:** 30 A
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 400W
- **Size:** 5.00" L x 3.00" W x 1.50" H (127.0mm x 76.2mm x 38.1mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4.242 kV