# ABC225-1T24L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ABC225-1T24L
- **Manufacturer:** Bel Power Solutions
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/abc225-1t24l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/abc225-1t24l#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/45/07/12450715-179-2812-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE
- **Current:** 4.68 A
- **Efficiency:** 93%
- **Features:** DC Input Capable, PFC, Standby Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 113W (225W Forced Air)
- **Size:** 4.00" L x 2.00" W x 1.00" H (101.6mm x 50.8mm x 25.4mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 3 kV