# ABC2-16.000MHZ-4-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ABC2-16.000MHZ-4-T
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/abc2-16-000mhz-4-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/abc2-16-000mhz-4-t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/53/5-/11/535-11695-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 30 Ω
- **Frequency:** 16 MHz
- **Frequency Stability:** ±30ppm
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Load Capacitance:** 18pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C
- **Size:** 0.465" L x 0.217" W (11.80mm x 5.50mm)