# AB-10.000MALE-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AB-10.000MALE-T
- **Manufacturer:** TXC Corporation
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ab-10-000male-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ab-10-000male-t#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/88/7-/17/887-1715-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 100 Ω
- **Frequency:** 10 MHz
- **Frequency Stability:** ±150ppm
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Height:** 0.041" (1.05mm)
- **Load Capacitance:** 12pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)