# AAS12A12V2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AAS12A12V2
- **Manufacturer:** Analog Technologies
- **Category:** Test and Measurement
- **Subcategory:** Equipment - Power Supplies (Test, Bench)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aas12a12v2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aas12a12v2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 0 ~ 12A
- **Display Type:** Analog
- **Number of Outputs:** 1
- **Size:** 7.835" L x 3.898" W x 1.949" H (199.00mm x 99.00mm x 49.50mm)
- **Type:** Bench (AC to DC)
- **Voltage:** 0 ~ 12V