# AAS100A5V1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AAS100A5V1
- **Manufacturer:** Analog Technologies
- **Category:** Test and Measurement
- **Subcategory:** Equipment - Power Supplies (Test, Bench)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aas100a5v1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aas100a5v1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 0 ~ 100A
- **Display Type:** Digital
- **Number of Characters:** 4
- **Number of Outputs:** 1
- **Size:** 8.660" L x 4.130" W x 2.500" H (219.96mm x 104.90mm x 63.50mm)
- **Type:** Bench (AC to DC)
- **Voltage:** 0 ~ 5V