# AA3021F3S-100MAV
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AA3021F3S-100MAV
- **Manufacturer:** Kingbright
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Emitters - Infrared, UV, Visible
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aa3021f3s-100mav
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aa3021f3s-100mav#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 100mA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Orientation:** Top View
- **Radiant Intensity (Ie) Min @ If:** 12mW/sr @ 100mA
- **Type:** Infrared (IR)
- **Viewing Angle:** 120°
- **Voltage:** 1.4V