# AA-42.000MDHV-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AA-42.000MDHV-T
- **Manufacturer:** TXC Corporation
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/aa-42-000mdhv-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/aa-42-000mdhv-t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/88/7-/16/887-1667-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 50 Ω
- **Frequency:** 42 MHz
- **Frequency Stability:** ±30ppm
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.053" (1.35mm)
- **Load Capacitance:** 8pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)