# A8504947W24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A8504947W24
- **Manufacturer:** Amphenol Interconnect India
- **Category:** Circular Connectors
- **Subcategory:** Backshells and Cable Clamps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a8504947w24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a8504947w24#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Exit:** 90°
- **Cable Opening:** 0.420" ~ 0.850" (10.67mm ~ 21.59mm)
- **Color:** Olive Drab
- **Diameter:** 1.750" (44.45mm)