# A80B2R2BT500T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A80B2R2BT500T
- **Manufacturer:** Amotech
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a80b2r2bt500t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a80b2r2bt500t#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** RF, Microwave, High Frequency
- **Capacitance:** 2.2 pF
- **Features:** High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.070" (1.78mm)
- **Tolerance:** 卤0.1pF
- **Voltage:** 500V