# A6X30142235
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A6X30142235
- **Manufacturer:** Siemens
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Navigation Switches, Joystick
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a6x30142235
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a6x30142235#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Type:** Joystick
- **Contact Material:** Silver Alloy
- **Current Rating (Amps):** 10A (AC/DC)
- **Ingress Protection:** IP65, IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C
- **Output:** Digital (Mechanical Switch)
- **Panel Cutout Dimensions:** Circular - 22.30mm Dia
- **Switch Function:** 360° Directional
- **Termination Style:** Screw Terminal
- **Type:** Joystick, 2 - Axis
- **Voltage Rating:** 500 V