# A6SR-0101-R100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A6SR-0101-R100
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** DIP Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a6sr-0101-r100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a6sr-0101-r100#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/SW/14/48/SW1448DKR-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Level:** Flush, Recessed
- **Actuator Type:** Piano
- **Circuit:** SPST
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 25mA
- **Height Above Board:** 0.197" (5.00mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount, Right Angle
- **Number of Positions:** 10
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm), Full
- **Termination Style:** Gull Wing
- **Voltage Rating:** 24VDC