# A6SN-9101-R100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A6SN-9101-R100
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** DIP Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a6sn-9101-r100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a6sn-9101-r100#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/Z1/27/95/Z12795DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Level:** Flush, Recessed
- **Actuator Type:** Slide (Standard)
- **Circuit:** SPST
- **Current Rating (Amps):** 25mA
- **Height Above Board:** 0.175" (4.45mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 9
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 85°C
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm), Full
- **Termination Style:** Gull Wing
- **Voltage Rating:** 24VDC