# A6KS-162RS-R100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A6KS-162RS-R100
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** DIP Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a6ks-162rs-r100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a6ks-162rs-r100#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/97/09/14970983-Z6123-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Level:** Raised
- **Actuator Type:** Rotary with Shaft
- **Circuit:** Hexadecimal
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 25mA
- **Height Above Board:** 0.236" (6.00mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 16
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 80°C
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm), Full
- **Termination Style:** Gull Wing
- **Voltage Rating:** 24VDC