# A6DR-6100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A6DR-6100
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** DIP Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a6dr-6100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a6dr-6100#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Level:** Raised
- **Actuator Type:** Piano
- **Circuit:** SPST
- **Contact Finish:** Gold
- **Current Rating (Amps):** 30mA
- **Features:** IP64 - Dust Tight, Water Resistant
- **Height Above Board:** 0.292" (7.41mm)
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Number of Positions:** 6
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm), Full
- **Termination Style:** PC Pin
- **Voltage Rating:** 30VDC