# A61CS24VDC.9R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A61CS24VDC.9R
- **Manufacturer:** CIT Relay and Switch
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Automotive Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a61cs24vdc-9r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a61cs24vdc-9r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 37.5 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Rating (Current):** 30 A
- **Features:** Resistor, Sealed - Fully
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 16.8 VDC
- **Must Release Voltage:** 2.4 VDC
- **Operate Time:** 5 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Release Time:** 2 ms
- **Switching Voltage:** 75VDC - Max