# A4E315-AA05-01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A4E315-AA05-01
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a4e315-aa05-01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a4e315-aa05-01#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CCC, CE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Capacitor, Thermal Overload Protection (TOP)
- **Ingress Protection:** IP44
- **Operating Temperature:** 104°F (40°C)
- **Power (Watts):** 135W
- **RPM:** 1610 RPM
- **Size:** Round - 315mm Dia
- **Static Pressure:** 0.321 in H2O (80.0 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 230VAC
- **Width:** 92.00mm