# A4E300-AS72-09
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A4E300-AS72-09
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a4e300-as72-09
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a4e300-as72-09#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Ingress Protection:** IP44
- **Operating Temperature:** -13 ~ 158°F (-25 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 96.0W
- **RPM:** 1500 RPM
- **Size:** Round - 300mm Dia
- **Static Pressure:** 0.241 in H2O (60.0 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 230VAC
- **Width:** 75.40mm