# A4E300-AA01-02
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A4E300-AA01-02
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a4e300-aa01-02
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a4e300-aa01-02#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CCC, CE, EAC
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Capacitor, Thermal Overload Protection (TOP)
- **Ingress Protection:** IP44
- **Operating Temperature:** -13 ~ 86°F (-25 ~ 30°C)
- **Power (Watts):** 117W
- **RPM:** 1570 RPM
- **Size:** Round - 300mm Dia
- **Static Pressure:** 0.261 in H2O (65.0 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 230VAC