# A4D250-AA04-01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A4D250-AA04-01
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a4d250-aa04-01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a4d250-aa04-01#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial, 3 Phase
- **Features:** Dual Voltage
- **Ingress Protection:** IP44
- **Operating Temperature:** -13 ~ 176°F (-25 ~ 80°C)
- **Power (Watts):** 35W
- **RPM:** 1650 RPM
- **Size:** Round - 250mm Dia
- **Static Pressure:** 0.401 in H2O (100.0 Pa)
- **Termination:** 7 Wire Leads
- **Voltage:** 230/400VAC
- **Width:** 73.00mm