# A42MX36-2PQ240I
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A42MX36-2PQ240I
- **Manufacturer:** Microsemi Corporation
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** FPGAs (Field Programmable Gate Array)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a42mx36-2pq240i
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a42mx36-2pq240i#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Gates:** 54000
- **Number of I:** 202
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 240-PQFP (32x32)
- **Total RAM Bits:** 2560
- **Voltage:** 3V ~ 3.6V, 4.5V ~ 5.5V