# A42MX36-1BGG272
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A42MX36-1BGG272
- **Manufacturer:** Microchip Technology
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** FPGAs (Field Programmable Gate Array)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a42mx36-1bgg272
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a42mx36-1bgg272#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/10/05/34/10053466-296-26871-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Gates:** 54000
- **Number of I:** 202
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 272-PBGA (27x27)
- **Total RAM Bits:** 2560
- **Voltage:** 3V ~ 3.6V, 4.75V ~ 5.25V