# A41US12VDC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A41US12VDC
- **Manufacturer:** CIT Relay and Switch
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Automotive Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a41us12vdc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a41us12vdc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 82.8 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Rating (Current):** 20 A
- **Features:** Sealed - Fully
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 8.4 VDC
- **Must Release Voltage:** 1.2 VDC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Release Time:** 5 ms
- **Switching Voltage:** 380VAC, 75VDC - Max