# A3PJ-90A12-24AW
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A3PJ-90A12-24AW
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Pushbutton Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a3pj-90a12-24aw
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a3pj-90a12-24aw#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Marking:** No Marking
- **Actuator Type:** Rectangular, Button
- **Circuit:** SPDT
- **Color:** White
- **Current Rating (Amps):** 5A (AC), 4A (DC)
- **Illumination Type, Color:** LED, Amber
- **Illumination Voltage (Nominal):** 24 VAC/DC
- **Ingress Protection:** IP40
- **Mounting Type:** Panel Mount, Snap-In
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 40°C
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 30.50mm x 23.50mm
- **Switch Function:** On-Mom
- **Termination Style:** Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
- **Type:** Standard, Illuminated
- **Voltage Rating:** 125 V