# A3F1ASQ12VDC2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A3F1ASQ12VDC2
- **Manufacturer:** CIT Relay and Switch
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Automotive Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a3f1asq12vdc2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a3f1asq12vdc2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 150 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Rating (Current):** 80 A
- **Features:** Sealed - Fully
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 8.4 VDC
- **Must Release Voltage:** 1.2 VDC
- **Operate Time:** 7 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Release Time:** 5 ms
- **Switching Voltage:** 75VDC - Max