# A333Z15Y5VF5TAA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A333Z15Y5VF5TAA
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a333z15y5vf5taa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a333z15y5vf5taa#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/11/09/PH/1109PHCT-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/09/PH/1109PHCT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.033 µF
- **Lead Style:** Straight
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 85°C
- **Size:** 0.098" Dia x 0.150" L (2.50mm x 3.80mm)
- **Temperature Coefficient:** Y5V (F)
- **Tolerance:** -20%, +80%
- **Voltage:** 50V