# A2S1CSQ48VDC1.9
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A2S1CSQ48VDC1.9
- **Manufacturer:** CIT Relay and Switch
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Automotive Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a2s1csq48vdc1-9
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a2s1csq48vdc1-9#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 39.6 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 48VDC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Rating (Current):** 40 A
- **Features:** Sealed - Fully
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 33.6 VDC
- **Must Release Voltage:** 4.8 VDC
- **Operate Time:** 7 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Release Time:** 5 ms
- **Switching Voltage:** 75VDC - Max
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)