Part Number: A2K1CSP24VDC1.6D Manufacturer: CIT Relay and Switch Category: Relays Subcategory: Automotive Relays Product URL: https://distyparts.com/product/a2k1csp24vdc1-6d RFQ URL: https://distyparts.com/product/a2k1csp24vdc1-6d#rfq Summary: A2K1CSP24VDC1.6D is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by CIT Relay and Switch and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: A2K1CSP24VDC1.6D is a automotive relays from CIT Relay and Switch. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Coil Current: 66.7 mA Coil Type: Non Latching Coil Voltage: 24VDC Contact Form: SPDT (1 Form C) Contact Rating (Current): 60 A Features: Diode, Sealed - Fully, Magnetic Blowout Mounting Type: Through Hole Must Operate Voltage: 15.6 VDC Must Release Voltage: 2.4 VDC Operate Time: 15 ms Operating Temperature: -40°C ~ 125°C Release Time: 15 ms Switching Voltage: 110VDC - Max Termination Style: PC Pin Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/cit-relay-and-switch Category Page: https://distyparts.com/category/relays/automotive-relays Canonical URL: https://distyparts.com/product/a2k1csp24vdc1-6d