# A2K1ASQ12VDC1.6
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A2K1ASQ12VDC1.6
- **Manufacturer:** CIT Relay and Switch
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Automotive Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a2k1asq12vdc1-6
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a2k1asq12vdc1-6#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 133.3 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Rating (Current):** 60 A
- **Features:** Magnetic Blowout, Sealed - Fully
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 7.8 VDC
- **Must Release Voltage:** 1.2 VDC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Release Time:** 15 ms
- **Switching Voltage:** 110VDC - Max
- **Termination Style:** Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)