# A2E300-AC47-02
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A2E300-AC47-02
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a2e300-ac47-02
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a2e300-ac47-02#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CCC, CE, EAC
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Capacitor, Thermal Overload Protection (TOP)
- **Ingress Protection:** IP44
- **Operating Temperature:** -13 ~ 122°F (-25 ~ 50°C)
- **Power (Watts):** 190W
- **RPM:** 2900 RPM
- **Size:** Round - 300mm Dia
- **Static Pressure:** 0.602 in H2O (149.9 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 230VAC
- **Width:** 97.50mm