# A2E250-AL86-74
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A2E250-AL86-74
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a2e250-al86-74
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a2e250-al86-74#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CSA, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Ingress Protection:** IP44
- **Operating Temperature:** 113°F (45°C)
- **Power (Watts):** 160W
- **RPM:** 2700 RPM
- **Size:** Round - 250mm Dia
- **Static Pressure:** 0.401 in H2O (100.0 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Width:** 73.00mm