# A2E250-AJ40-08
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A2E250-AJ40-08
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a2e250-aj40-08
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a2e250-aj40-08#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE, CSA, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Ingress Protection:** IP44
- **Operating Temperature:** -13 ~ 104°F (-25 ~ 40°C)
- **Power (Watts):** 200W
- **RPM:** 3050 RPM
- **Size:** Round - 250mm Dia
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Width:** 83.40mm