# A2E250-AE65-55
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A2E250-AE65-55
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a2e250-ae65-55
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a2e250-ae65-55#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 1024.9 CFM (28.7m³/min)
- **Approval Agency:** CCC, CE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Ingress Protection:** IP44
- **Noise:** 73.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -13 ~ 122°F (-25 ~ 50°C)
- **Power (Watts):** 165W
- **RPM:** 2750 RPM
- **Size:** Round - 250mm Dia
- **Static Pressure:** 0.522 in H2O (130.0 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 230VAC
- **Width:** 83.00mm