# A2E250-AE65-02
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A2E250-AE65-02
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a2e250-ae65-02
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a2e250-ae65-02#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/38/1-/30/381-3049-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/38/1-/30/381-3049-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 1024.0 CFM (28.67m³/min)
- **Approval Agency:** CCC, CE, GOST, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 73.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -13 ~ 122°F (-25 ~ 50°C)
- **Power (Watts):** 165W
- **RPM:** 2750 RPM
- **Size:** Round - 250mm Dia
- **Static Pressure:** 0.522 in H2O (130.0 Pa)
- **Voltage:** 230VAC
- **Weight:** 4.9 lbs (2.2 kg)
- **Width:** 83.00mm