# A2E200-AF02-16
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A2E200-AF02-16
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a2e200-af02-16
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a2e200-af02-16#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 490.0 CFM (13.72m³/min)
- **Approval Agency:** CSA, CE, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Capacitor, Thermal Overload Protection (TOP)
- **Ingress Protection:** IP44
- **Operating Temperature:** -13 ~ 167°F (-25 ~ 75°C)
- **Power (Watts):** 61W
- **RPM:** 3120 RPM
- **Size:** Round - 200mm Dia
- **Static Pressure:** 0.803 in H2O (200.0 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 230VAC
- **Width:** 68.00mm