# A2E170-AF23-11
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A2E170-AF23-11
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a2e170-af23-11
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a2e170-af23-11#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/98/46/8498461-381-3371-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE, CSA, EAC, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Ingress Protection:** IP44
- **Operating Temperature:** -13 ~ 140°F (-25 ~ 60°C)
- **Power (Watts):** 53.0W
- **RPM:** 3150 RPM
- **Size:** Round - 170mm Dia
- **Termination:** 4 Wire Leads with Splice Terminals
- **Voltage:** 230VAC
- **Width:** 65.00mm