# A2E170-AA47-51
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A2E170-AA47-51
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a2e170-aa47-51
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a2e170-aa47-51#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Capacitor, Thermal Overload Protection (TOP)
- **Ingress Protection:** IP44
- **Operating Temperature:** 158°F (70°C)
- **Power (Watts):** 48.00W
- **RPM:** 2950 RPM
- **Size:** Round - 170mm Dia
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Width:** 62.50mm