# A2D300-AP02-02
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A2D300-AP02-02
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a2d300-ap02-02
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a2d300-ap02-02#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/98/32/8498323-381-3048-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 1300.0 CFM (36.40m³/min)
- **Approval Agency:** CCC, CE
- **Ingress Protection:** IP44
- **Operating Temperature:** -13 ~ 104°F (-25 ~ 40°C)
- **Power (Watts):** 300W
- **RPM:** 2750 RPM
- **Size:** Round - 298mm Dia
- **Static Pressure:** 0.502 in H2O (125.0 Pa)
- **Voltage:** 230/400VAC
- **Weight:** 6.8 lbs (3.1 kg)
- **Width:** 68.00mm