# A2D250-AA06-52
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A2D250-AA06-52
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a2d250-aa06-52
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a2d250-aa06-52#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CSA, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial, 3 Phase
- **Features:** Dual Voltage, Thermal Overload Protector (TOP)
- **Ingress Protection:** IP44
- **Operating Temperature:** -13 ~ 149°F (-25 ~ 65°C)
- **Power (Watts):** 150W
- **RPM:** 2900 RPM
- **Size:** Round - 250mm Dia
- **Static Pressure:** 0.502 in H2O (125.0 Pa)
- **Termination:** 9 Wire Leads with Splice Terminals
- **Voltage:** 266/460VAC
- **Width:** 83.00mm