# A2D250-AA02-47
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A2D250-AA02-47
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a2d250-aa02-47
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a2d250-aa02-47#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial, 3 Phase
- **Features:** Dual Voltage
- **Ingress Protection:** IP44
- **Operating Temperature:** -13 ~ 104°F (-25 ~ 40°C)
- **Power (Watts):** 160W
- **RPM:** 2950 RPM
- **Size:** Round - 250mm Dia
- **Static Pressure:** 1.204 in H2O (299.9 Pa)
- **Termination:** 7 Wire Leads
- **Voltage:** 230/400VAC
- **Weight:** 4.8 lbs (2.2 kg)
- **Width:** 82.50mm