# A2D250-AA02-02
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A2D250-AA02-02
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a2d250-aa02-02
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a2d250-aa02-02#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/98/31/8498319-381-3360-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 1086.7 CFM (30.43m³/min)
- **Approval Agency:** CCC, CE, EAC
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial, 3 Phase
- **Ingress Protection:** IP44
- **Noise:** 75.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -13 ~ 104°F (-25 ~ 40°C)
- **Power (Watts):** 160W
- **RPM:** 2950 RPM
- **Size:** Round - 250mm Dia
- **Static Pressure:** 1.204 in H2O (300.0 Pa)
- **Termination:** 7 Wire Leads with Splice Terminals
- **Voltage:** 400VAC
- **Width:** 83.00mm