# A2D240-AA02-02
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** A2D240-AA02-02
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/a2d240-aa02-02
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/a2d240-aa02-02#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE
- **Ingress Protection:** IP44
- **Operating Temperature:** -13 ~ 158°F (-25 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 125W
- **RPM:** 2700 RPM
- **Size:** Round - 240mm Dia
- **Termination:** 7 Wire Leads with Splice Terminals
- **Voltage:** 230/400VAC
- **Width:** 72.50mm